Richard Bona, Alfredo Rodriguez i Pedrito Martinez wystąpią w Polsce w ramach cyklu Marcina Kydryńskiego "Siesta w Drodze", a także na Gdańsk Lotos Siesta Festival oraz Szczecin Music Fest. Koncerty odbędą się w kwietniu i listopadzie 2020.
© Adam Hart
Bilety na koncert w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku zostały już wyprzedane
- mówi Joanna Drozda z agencji artystycznej 4Music, która bookowała artystów.
W kwietniu muzycy zagrają jeszcze w Teatrze Roma w Warszawie i w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, na te koncerty bilety są jeszcze dostępne. W listopadzie br. Richard Bona i Alfredo Rodriguez wrócą do Polski, żeby zagrać w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych - siedzibie NOSPR w Katowicach
- dodaje Drozda.
To jest prosto z mojego serca. Popatrz na moje życie. Urodziłem się w wiosce liczącej mniej niż dwudziestu mieszkańców, w środku niczego. I stamtąd, dość wcześnie, zacząłem podróżować. Dziadek zawsze powtarzał mi, że ludzie będą mnie uczyć, bo jestem od nich inny. Gdybym został w wiosce, mówiłbym tym samym językiem, jadłbym ciągle to samo, grał i słuchał tej samej muzyki. Ale jak pojechałem do Japonii i chciałem jeść rękami, ktoś mi powiedział – my jemy pałeczkami. W Europie są łyżki, noże i widelce.I dokładnie tak samo jest z muzyką. Muzyka jest odbiciem naszego życia. Będąc podróżnikiem, poznaję różne kultury, one mnie wzbogacają, a ja oddaję to w dźwiękach. Ktoś mnie kiedyś zapytał: „Dlaczego nie grasz nadal na balafonie w kościele?” Ja już nie jestem tym, kim byłem mając osiem lat, kiedy mój świat zamykał się wokół kościoła i przylegającego do niego targu. Mieszkam w Paryżu, w Nowym Jorku, podróżuję po całym świecie. Stałem się uniwersalny, ale wciąż jestem w silnym, organicznym kontakcie z Matką Naturą, z tradycją, z której wyrosłem
mówił Richard Bona w wywiadzie z Markiem Tomalikiem w 2013 roku w JAZZ FORUM (9/2013).
© Adam Hart
26 kwietnia 2020 - Gdańsk, Gdańsk Lotos Siesta Festival, Filharmonia Bałtycka, godz. 19:00
28 kwietnia 2020 - Warszawa, Siesta w Drodze / Dobry Wieczór Jazz, Teatr Roma, godz. 19:00
29 kwietnia 2020 - Szczecin, Szczecin Music Fest, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, godz. 20:00
15 listopada 2020 - Katowice, Siesta w Drodze, NOSPR, godz. 20:00
Richard Bona - kameruński multiinstrumentalista, wokalista, twórca piosenek, basista, kompozytor, reżyser dźwięku i producent. Za tą listą kryje się życie, na podstawie którego można by napisać niejedną książkę. Urodził się w 1967 r. w Mincie – małej wiosce w Kamerunie. Jako niemowlę bardzo często płakał, aż w końcu rodzina odkryła, że jedynie muzyka jest w stanie go uspokoić. Jako pięciolatek rozpoczął naukę gry na balafonie (melodyczny instrument perkusyjny z drewnianymi sztabkami), występując w zespole muzyki tradycyjnej, w którym grał jego dziadek. W wieku jedenastu lat rodzina przeniosła się do Douali, gdzie Bona zaczął się udzielać jako gitarzysta w zespole tanecznym. W tamtym czasie odkrył swoje zainteresowanie muzyką jazzową. W 1989 r. przeprowadził się do Paryża, a następnie do Nowego Jorku (1995), szybko zyskując w obu miastach sławę jednego z najlepszych jazzmanów swojego pokolenia. Jego charyzmę natychmiast docenili najwięksi giganci jazzu: Bobby McFerrin, zespół Steps Ahead i wreszcie sam Pat Metheny, który zaoferował mu miejsce w swojej legendarnej „Grupie”. Bona objechał świat dookoła w towarzystwie legend, by wkrótce zasłynąć jako autor własnych projektów, silnie zakorzenionych w afrykańskiej tradycji, zarazem jednak o europejskiej tradycji harmonicznej i amerykańskiej swobodzie właściwej jazzowemu światu. Eklektyczny styl Bony wymyka się jednoznacznym ocenom krytyków.
Alfredo Rodriguez - pianista i kompozytor urodzony w 1985 roku, jest starszym z dwóch synów Alfredo Rodrígueza, piosenkarza i kompozytora romantycznych piosenek oraz prezentera telewizyjnego. Studiował w klasie fortepianu w Konserwatorium Manuel Saumell, a następnie w Konserwatorium Muzycznym Amadeo Roldán jak również Instituto Superior de Arte – wszystkie te placówki znajdują się w Hawanie. W roku 2003 zdobył wyróżnienie w konkursie dla młodych muzyków jazzowych. W 2006 triumfował również na Montreux Jazz Festival. W 2007 roku założył pierwszy zespół: Alfredo Rodrigueza Trio, wraz z Gastón Joya (kontrabas) i Michaela Olivera (perkusja). W 2009 roku Rodriguez towarzyszył ojcu jako członek zespołu koncertowego na trasie do Meksyku. Jego album „Tocororo” został znakomicie przyjęty przez wielu entuzjastów muzyki jazzu latynoskiego. Tytułowy Tocororo jest ptakiem, który w klatce umiera ze smutku, odzwierciedla on nie tylko samo dążenie do wolności, ale też jej konieczność. To tylko niektóre symbole „Tocororo”. Album pełny jest ekspresyjnych tematów. Alfredo współpracował z artystami jazzowymi, takimi jak Wayne Shorter, Herbie Hancock, Patti Austin, James Ingram, McCoyTyner, EsperanzaSpalding oraz Richard Bona. Brzmienie jego muzyki rozpoznawalne jest od pierwszej nuty.