Agencja 4music reprezentuje w Polsce grono międzynarodowych artystów takich jak Richard Bona, Samara Joy, Alfredo Rodriguez, Lizz Wright oraz Emmet Cohen.
To muzycy charakteryzujący się nadzwyczajną dbałością o jakość swojej twórczości, ale też proponujący wyjątkowe i pozaszablonowe podejście do jazzu, pełne różnorodnych inspiracji.
Przede wszystkim jednak wyróżnia ich nadzwyczajna sceniczna energia i doskonały kontakt z publicznością, który sprawia, że koncerty stają się nie tylko wydarzeniem muzycznym, ale fascynującym, pełnym radości, jednoczącym doświadczeniem.
Richard Bona
Prawdopodobnie najbardziej wszechstronny muzyk naszych czasów, multiinstrumentalista, niedościgły wirtuoz basu, wokalista rozpoznawalny po pierwszej frazie, kompozytor, lider – człowiek instytucja. Urodzony w wiosce w centralnym Kamerunie przez Rumunię i Paryż dotarł do Nowego Jorku, gdzie jego charyzmę natychmiast docenili najwięksi giganci jazzu: Bobby McFerrin, Wynton Marsalis, Joe Zawinul, zespół Steps Ahead i wreszcie sam Pat Metheny, który zaoferował mu miejsce w swojej legendarnej grupie.
Richard Bona fot. Jarasum Jazz Festival
Koncerty Kameruńczyka to nie tylko pokaz muzycznego geniuszu i fascynujące połączenie różnorodnych dźwiękowych inspiracji. Richard Bona słynie również z fenomenalnego poczucia humoru, scenicznej swobody i wspaniałego kontaktu z publicznością.
Samara Joy
Nagrodzonym GRAMMY i szeroko uznanym albumem „Linger Awhile”, 23-letnia Samara Joy toruje sobie ścieżkę do grona takich artystów jak Sarah, Ella i Billie jako kolejna sensacja świata jazzu, nagrana przez legendarne Verve Records. Jej głos, bogaty i aksamitny, a jednocześnie zaskakująco wyrafinowany, zdobył już fanów wśród amerykańskich gwiazd, ale też zapewnił występy w najbardziej uznanych programach telewizyjnych i radiowych. Dodatkowo miliony polubień na Tik Toku umacniają status Samary jako pierwszej gwiazdy jazzu pokolenia Z. The New York Times pochwalił „wschodzącą gwiazdę o jedwabistym głosie” za „pomoc w odmłodnieniu jazzu”, podczas gdy NPR All Things Considered nazwał ją „piosenkarką klasycznego jazzu nowej generacji”.
Samara Joy fot. Meredith Truax
W lutym 2023 roku Samara Joy odebrała dwie nagrody GRAMMY – Best Jazz Vocal Album oraz obiecującą nagrodę Best New Artist. Ostatnie trasy koncertowe po całym świecie są dla wokalistki nieustannym szokiem, ale też zapewnieniem, że to dopiero początek wyjątkowej kariery.
Alfredo Rodriguez
Nominowany do nagrody Grammy kubański artysta Alfredo Rodríguez odzwierciedla talent legendarnych pianistów jazzowych: Keitha Jarretta, Theloniousa Monka czy Arta Tatuma. Wykształcony w rygorystycznych konserwatoriach muzyki klasycznej w Hawanie, Rodríguez czerpie zarówno z Bacha i Strawińskiego, jak i ze swoich kubańskich i jazzowych korzeni. Odkryty w 2006 roku przez Quincy'ego Jonesa, Rodríguez wyróżnia się jako reprezentant jazzu i improwizacji bez granic. Jest regularnym gościem na prestiżowych scenach i festiwalach na całym świecie. Ponadto Rodríguez był nominowany do nagrody Grammy 2015 w kategorii „Najlepsza aranżacja, instrument instrumentalny lub a cappella” za utwór „Guantanamera”.
Alfredo Rodriguez fot. Anna Webber
Zdolność Rodrigueza do wyrażania siebie poprzez „odgrywanie historii” na klawiszach, umożliwia mu połączenie się ze słuchaczami na wyjątkowo szczerym i osobistym poziomie.
W październiku 2023 roku ukaże się najnowszy materiał, Coral Way.
Lizz Wright
Niepowtarzalny głos Lizz Wright, nazwany przez The New York Times jako gładki, ciemny alt posiadający cechy, które można kojarzyć z dojrzewającym w beczkach bourbonem lub miękką jak masło skórą, stał się drogą do przekraczania podziałów społecznych, przekazywania miłości i głębokiego poczucie człowieczeństwa. Wright czerpie inspirację z jej wychowania na Południu w Georgii. Muzyka gospel oraz zaangażowanie w śpiew wezwań i odpowiedzi ze zborem w kościele jej ojca, pastora, dały początek jej relacji z muzyką. Niedługo później przemierzała Great American Songbook na swojej drodze do znakomitej kariery wokalnej. W wieku 22 lat Wright zasłynęła w całym kraju jako wokalistka swoim koncertowym hołdem dla Billie Holiday, gdzie jej pełen gracji występ skradł serca publiczności.
Lizz Wright fot. Jesse Kitt
Rok później podpisała kontrakt z legendarną wytwórnią Verve Records na wydanie Salt, które znalazło się na szczycie list przebojów współczesnego jazzu Billboardu. Jej kolejne albumy nadal zajmowały czołowe miejsca na listach przebojów, a singiel Lean In znalazł się na Letniej Playliście Prezydenta Obamy 2016.
Emmet Cohen
Wszechstronny amerykański pianista jazzowy i kompozytor Emmet Cohen jest jednym z najistotniejszych reprezentantów świata muzyki swojego pokolenia. Wybrany jako trzeci najlepszy żyjący pianista jazzowy na świecie w ankiecie czytelników DownBeat z grudnia 2022 r., Cohen działa na arenie międzynarodowej jako uznany artysta jazzowy i oddany pedagog muzyczny. Jest zwycięzcą najistotniejszych konkursów pianistycznych w USA i wystąpił na największych międzynarodowych festiwalach jazzowych, ale również w kultowych klubach jazzowych. Przez wiele lat był organistą-rezydentem w klubie jazzowym SMOKE w Harlemie. Podczas kwarantanny stworzył serię „Live From Emmet's Place”, cotygodniową transmisję na żywo, która uzyskała miliony wyświetleń na całym świecie.
Emmet Cohen fot. Gabriela
Występował, nagrywał lub współpracował z takimi osobistościami jak Ron Carter, Benny Golson, Jimmy Cobb, George Coleman, Jimmy Heath, Tootie Heath, Houston Person, Christian McBride, Kurt Elling czy Billy Hart.
“Downbeat” chwalił jego zwinny dotyk, miarowy krok i ciepłą ekspresję harmoniczną, których używa do komunikowania się z innymi muzykami i publiczności na, jak mówi Cohen, najgłębszym poziomie człowieczeństwa i indywidualności.